Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Akce v okolí

Akce v okolí

14.4.2023 v 19.30 si Vás dovolujeme pozvat na Cestovatelskou besedu Království Tonga - sál v podkroví OÚ Jenišovice, akce je spojena s možností podávat podněty k rozvoji prorodinné a proseniorské politiky 14.4.2023 - CESTOVATELSKÁ BESEDA - JIŘÍ FAFLÁK.pdf


Sklářská expozice

Místo
náměstí 3. května, Železný Brod
Datum konání
Stálá akce
Typ

V prostoru roubeného průčelí Klemencovska je instalována expozice dokumentující podobu podomácké výroby skla v druhé polovině 19. století, kdy se ze sousedního Jablonecka začal rozšiřovat tehdy nový způsob obživy. Skláři ve svých chalupách vyráběli komponenty skleněné bižuterie broušené na brusném stroji (klemprdě) či vinuté u stolu s petrolejovým kahanem. Součástí expozice jsou ukázky pracovních pomůcek sklářů (sklářský stůl s kahanem, stroje na výrobu a broušení korálků, nářadí) a finálních výrobků. Další expozice mapuje produkci místních sklářských firem v předválečném období. V roce 1920 byla k podpoře a rozvoji sklářského oboru založena Státní odborná sklářsko–obchodní škola, která měla zajistit přísun kvalifikovaných pracovních sil, nejen řemeslně zručných, ale také na určité umělecké úrovni. Mnozí z jejich absolventů založili své vlastní závody na výrobu a rafinaci skla. Ve svém oboru dosáhli výtečných výsledků a železnobrodské sklo se stalo pro svou kvalitu a specifickou uměleckou podobu pojmem i ve světě. Galerie osobností sklářské školy představuje pedagogy a žáky nejdůležitější instituce, která měla zásadní význam na rozvoj umělecké kvality železnobrodského skla. V ní se prostřednictvím vybraných děl představují nejvýraznější osobnosti, které na sklářské škole působily. Za všechny jmenujme dlouholetého ředitele školy arch. Aloise Meteláka, Zdeňka Junu, Jaroslava Brychtu, Miloslava Klingera, Jindřich Tocksteina a Božetěcha Medka. Výstavní síň Brychtové a Libenského tvoří efektní závěr sklářské expozice. Oba světově proslulí sklářští výtvarníci prezentují průřez své společné tvorby. Za umělecký přínos ve vývoji tavené plastiky byli mnohokrát oceněni. Jejich díla se vystavují na celém světě a jsou zastoupena ve sbírkách nejvýznamnějších světových galerií.

Více

Čarovná zahrada (české sklo sedmi století)

Místo
U Muzea 398, 46601 Jablonec nad Nisou
Datum konání
Stálá akce
Typ

Více

Kouzelný svět bižuterie

Místo
U Muzea 398, 46601 Jablonec nad Nisou
Datum konání
Stálá akce
Typ

Více

Historický empírový salonek

Místo
Mlýnská 346, 46602 Jablonec nad Nisou
Datum konání
Stálá akce
Typ

Více

Historie a vývoj města Smržovky

Místo
Smržovka
Datum konání
Stálá akce
Typ

V expozici najdete dobové předměty, fotografie a mapy, zapůjčené či darované jak místními obyvateli, tak přáteli Smržovky. Představuje historický vývoj města, poukazuje na zajímavá místa a stavby, připomíná významné osobnosti Smržovky. Součástí výstavy jsou i předměty denního použití, sportovní výstroj apod.

Více

Věčná touha po kráse – Šperk tří tisíciletí

Místo
Mlýnská 346, 46602 Jablonec nad Nisou
Datum konání
Stálá akce
Typ

Expozice je věnována unikátnímu souboru historických šperků a oděvních doplňků, z nichž některé jsou staré téměř 3000 let. Expozice tak prezentuje historický vývoj zdobení člověka a ukazuje odpradávné spojení účelu a krásy. Exkluzivní šperky a doplňky jsou uspořádané podle jednotlivých evropských uměleckých stylů od doby železné po secesi.

Více

Josef Jíra

Místo
12, Mukařov, 46822 Malá Skála
Datum konání
Stálá akce
Typ

Stálá přehlídka tvorby zdejšího rodáka, akademického malíře Josefa Jíry.

Více

Galerie českého umění

Místo
12, Mukařov, 46822 Malá Skála
Datum konání
Stálá akce
Typ

Sbírka obrazů a plastik více než 120 českých výtvarníků 20. století.

Více

Stálá expozice skla

Místo
Výletní 386, Desná I, 46861 Desná
Datum konání
Stálá akce
Typ

Přijměte pozvání k návštěvě bývalé brusírny skla, kde vznikla stálá expozice sklářských firem z Desné v Jizerských horách. Seznámíme Vás zde nejen s historií místního sklářství, ale i se současnou sklářskou tvorbou, technikami výroby až po hotové výrobky. Samozřejmostí je i malý krámek, kde můžete zakoupit zboží každé představované firmy za velmi příznivé ceny.

Více

Sbírka panenek

Místo
Údolní 940, 46851 Smržovka
Datum konání
Stálá akce
Typ

Soukromá sbírka panenek paní Sváti Jakoubkové vytvořila základ pro nové Muzeum panenek ve Smržovce. Expozici s 200 exponáty německých, ruských, španělských a českých panenek doplňují i další hračky. Vedle kuchyněk, pokojíčků, kočárků, postýlek i kolébek, nechybí ani kostičky, vláčky i autíčka pro kluky. Sbírka vznikala po dobu deseti let a některé panenky musely být citlivě a odborně, se znalostí historie a technologie výroby, opraveny. Exponáty netvoří pouhou statickou výstavku, kde se nic neděje. Panenky se budou převlékat podle ročního období, proto jsou důležité detaily: deštníky, kabelčičky, šperky, ale i křesílka, šicí stroj, kočárky. Přijďte se přesvědčit, jak citlivě se může k obyčejné panence přistupovat a jak se historie módy dá zkušeně představit prostřednictvím této neživé modelky. Celá prohlídka je provázena dobrou náladou a poutavým povídáním majitelky muzea.

Více