14.4.2023 v 19.30 si Vás dovolujeme pozvat na Cestovatelskou besedu Království Tonga - sál v podkroví OÚ Jenišovice, akce je spojena s možností podávat podněty k rozvoji prorodinné a proseniorské politiky 14.4.2023 - CESTOVATELSKÁ BESEDA - JIŘÍ FAFLÁK.pdf
V prostoru roubeného průčelí Klemencovska je instalována expozice dokumentující podobu podomácké výroby skla v druhé polovině 19. století, kdy se ze sousedního Jablonecka začal rozšiřovat tehdy nový způsob obživy. Skláři ve svých chalupách vyráběli komponenty skleněné bižuterie broušené na brusném stroji (klemprdě) či vinuté u stolu s petrolejovým kahanem. Součástí expozice jsou ukázky pracovních pomůcek sklářů (sklářský stůl s kahanem, stroje na výrobu a broušení korálků, nářadí) a finálních výrobků. Další expozice mapuje produkci místních sklářských firem v předválečném období. V roce 1920 byla k podpoře a rozvoji sklářského oboru založena Státní odborná sklářsko–obchodní škola, která měla zajistit přísun kvalifikovaných pracovních sil, nejen řemeslně zručných, ale také na určité umělecké úrovni. Mnozí z jejich absolventů založili své vlastní závody na výrobu a rafinaci skla. Ve svém oboru dosáhli výtečných výsledků a železnobrodské sklo se stalo pro svou kvalitu a specifickou uměleckou podobu pojmem i ve světě. Galerie osobností sklářské školy představuje pedagogy a žáky nejdůležitější instituce, která měla zásadní význam na rozvoj umělecké kvality železnobrodského skla. V ní se prostřednictvím vybraných děl představují nejvýraznější osobnosti, které na sklářské škole působily. Za všechny jmenujme dlouholetého ředitele školy arch. Aloise Meteláka, Zdeňka Junu, Jaroslava Brychtu, Miloslava Klingera, Jindřich Tocksteina a Božetěcha Medka. Výstavní síň Brychtové a Libenského tvoří efektní závěr sklářské expozice. Oba světově proslulí sklářští výtvarníci prezentují průřez své společné tvorby. Za umělecký přínos ve vývoji tavené plastiky byli mnohokrát oceněni. Jejich díla se vystavují na celém světě a jsou zastoupena ve sbírkách nejvýznamnějších světových galerií.
VíceV expozici najdete dobové předměty, fotografie a mapy, zapůjčené či darované jak místními obyvateli, tak přáteli Smržovky. Představuje historický vývoj města, poukazuje na zajímavá místa a stavby, připomíná významné osobnosti Smržovky. Součástí výstavy jsou i předměty denního použití, sportovní výstroj apod.
VíceExpozice je věnována unikátnímu souboru historických šperků a oděvních doplňků, z nichž některé jsou staré téměř 3000 let. Expozice tak prezentuje historický vývoj zdobení člověka a ukazuje odpradávné spojení účelu a krásy. Exkluzivní šperky a doplňky jsou uspořádané podle jednotlivých evropských uměleckých stylů od doby železné po secesi.
VícePřijměte pozvání k návštěvě bývalé brusírny skla, kde vznikla stálá expozice sklářských firem z Desné v Jizerských horách. Seznámíme Vás zde nejen s historií místního sklářství, ale i se současnou sklářskou tvorbou, technikami výroby až po hotové výrobky. Samozřejmostí je i malý krámek, kde můžete zakoupit zboží každé představované firmy za velmi příznivé ceny.
VíceSoukromá sbírka panenek paní Sváti Jakoubkové vytvořila základ pro nové Muzeum panenek ve Smržovce. Expozici s 200 exponáty německých, ruských, španělských a českých panenek doplňují i další hračky. Vedle kuchyněk, pokojíčků, kočárků, postýlek i kolébek, nechybí ani kostičky, vláčky i autíčka pro kluky. Sbírka vznikala po dobu deseti let a některé panenky musely být citlivě a odborně, se znalostí historie a technologie výroby, opraveny. Exponáty netvoří pouhou statickou výstavku, kde se nic neděje. Panenky se budou převlékat podle ročního období, proto jsou důležité detaily: deštníky, kabelčičky, šperky, ale i křesílka, šicí stroj, kočárky. Přijďte se přesvědčit, jak citlivě se může k obyčejné panence přistupovat a jak se historie módy dá zkušeně představit prostřednictvím této neživé modelky. Celá prohlídka je provázena dobrou náladou a poutavým povídáním majitelky muzea.
VícePondělí 8:00 - 11:00 13:00 - 15:30
Středa 8:00 - 11:00 13:00 - 17:00